Ağaran Şelalesi

Ağaran Şelalesi

Dağlardan doğan ve yatağını doldurarak akan sular, sert kaya tabakalarıyla karşılaştıkları dik ve engebeli bölümlerde ya da uçurumlarda şelaleler oluştururlar. Suyun akış gücünün de simgesi olan her şelale, düşerken yarattığı görsel güzellikle veya yağmurdan sonra oluşan gökkuşağının renkleriyle insanoğlunu derinden etkilemektedir.

Estetik görünümüyle Ağaran Şelalesi, ülkemizdeki bu nadide güzelliklerden biridir. Rize’nin Çayeli ilçesine 12 kilometre mesafedeki Ağaran Şelalesi, Sırt Köyü sınırları içerisindedir. İlçe merkezinden Şairler Deresi yoluyla ulaşılan şelale güzer gâhının son üç kilometresi, çay bahçeleri arasındaki toprak bir yoldan devam etmektedir. Çok uzaklardan bile görülebilen şelale, adını yüksek ve sarp bir kayadan etrafa bembeyaz köpükler saçarak düşmesinden dolayı almıştır. Bir gölet oluşturan Ağaran Şelalesi’nin en güzel fotoğraflarını hemen karşısındaki küçük tepecikten çekebilirsiniz.

Ağaran Şelalesi nerede?

Bugün sizlere adını yeni yeni duyuran bir şelaleden bahsedeceğim. Doğu Karadeniz’in en güzel şehri olan Rize de bulunuyor Ağaran Şelalesi. Bu bölgeye ziyaret edenler bu şelalenin Çamlıhemşin‘de olacağını sanır ama yanılırlar. Bu sefer size türkülere bile konu olan Çayeli ilçesinden bahsedeceğim çünkü şelale rotamız burada bulunuyor.