Altındere Vadisi Milli Parkı

Altındere Vadisi Milli Parkı

Trabzon Altındere Vadisi

Altındere Vadisi Milli Parkı, bol oksijenli havası, cıvıl cıvıl kuş sesleri ve göz kamaştıran güzellikteki bakir doğasıyla Trabzon‘un Maçka ilçesi sınırlarında bulunan enfes bir doğa harikası. Doğu Karadeniz çevresinde görebileceğiniz en güzel manzaraları saklayan bu milli park, 4 bin 800 hektarlık geniş ve etkileyici bir alana sahip.

Nemli iklimi ve ormanlarla çevrili doğasıyla binlerce farklı türden bitki ve hayvana da hayat veren , 1987 yılından bu yana milli park statüsünde. Milattan Sonra 4. yüzyılda inşa edilen ve hem Türkiye’nin hem de dünyanın en önemli inanç merkezleri arasında yer alan Sümela Manastırı da milli park sınırları içinde bulunuyor. Deniz seviyesinden 1,300 metre yükselikteki manastır, kusursuz mimarisi ve şahane manzarasıyla bölgenin en ünlü turistik yapılarından.

Yılda 350.000’i aşan ziyaretçiye sahip olması, turizmde önemli bir nokta haline getirmiştir. Milli Parkta kamp yaparak veya buradaki konaklama tesislerinde kalarak vadinin tadını günlere bölmenizi öneririz.

Altındere Vadisi Milli Parkı Nerede

Trabzon’un Maçka ilçe sınırları içinde yer almaktadır. Milli park Trabzon iline 48 km, Maçka ilçesine ise 18 km uzaklıkta yer almaktadır.

Nasıl Gidilir

Ulaşım için Trabzon merkezden Maçka yönüne giden dolmuşlar ile rahatlıkla ulaşabilirsiniz.