Anzer Yaylası

Anzer Yaylası Rize

Anzer Yaylası

Rize’nin İkizdere ilçesine 35 kilometrelik bir mesafede yer alan Anzer Yaylası, endemik çiçek türlerinin güzelleştirdiği doğasıyla bulunduğu coğrafyanın en önemli parçalarından biri.

Anzer Yaylası’nın alanı geniş olup, Aşağı Anzer (Çiçekliköy) ve Yukarı Anzer (Ballıköy)’ sınırlarını oluşturur. Ünlü Anzer balının üretildiği alandır aynı zamanda. Bu sebepten dolayı yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı durumunda…

Hem doğasıyla hem de ünlü Anzer balına ev sahipliği yapması sebebiyle 1991 yılında turizm bölgesi olarak ilan edildi.

Fauna ve flora bakımından zengin bir bölge olan Anzer Yaylası’nda yamaç paraşütü, zirve tırmanışları ve treeking sporları için elverişlidir. Yani sadece doğada zaman geçirmek isteyenlere değil, aynı zamanda adrenalin dolu sporlara ilgi duyanlara da hitap eden, Rize tatillerine mutlaka dahil edilmesi gereken bir nokta.

Nerede?

Rize’nin İkizdere ilçesine bağlı Aşağı Anzer (Çiçekliköy) ve Yukarı Anzer (Ballıköy)’de bulunur. Rize il merkezine 80 km, İkizdere ilçe merkezine ise 35 km uzaklıkta bulunmaktadır.

Nasıl Gidilir?

Buraya ulaşmak için ilk başta Rize merkezden kalkan servislerle İkizdere ilçesine ulaşmanız gerekir. İlçe merkezinden kalkan Anzer yaylasına toplu taşıma araçları ile ulaşmak mümkün.

Anzer Yaylası Konaklama

Tüm alt yapıya sahip olan Anzer Yaylasında bakkal, kasap, manav, fırın, kır kahvesi, lokantalar ve konaklamak içi çok sayıda pansiyon bulunmaktadır.