Ayasofya Müzesi Trabzon

Ayasofya Müzesi

Ayasofya Müzesi

Trabzon Ayasofya Müzesi eski uygarlıkların yer aldığı, dönem dönem değişikliğe uğrayarak dini alanlarda reform görmüş tarihi bir başyapıttır. 1250 yılında inşasına başlanılan ve on yıl sonra tamamlanan müzenin ilk açılışı, Latinlerin işgalinden kaçan ve daha sonra Trabzon Rum İmparatorluğunun döneminde kral olan Komnenos Ailesinden Kral I.Manuel tarafından kilise olarak yaptırılmıştır.

İstanbul’da bulunan Ayasofya Kilisesinin figürlerinin yer aldığı bu tarihi yapı, Fatih Sultan Mehmet’in fethi ile camiye dönüştürülmüştür. O dönemde kullanılmayan ve harap bir şekilde bulunan kilisenin tüm yapımı tekrardan düzenlenerek cami halini almıştır. İlerleyen dönemde ise müze haline alan Trabzon Ayasofya Müzesi 2013 yılında tekrar ibadete açılarak cami olarak kullanılmaya başlanılmıştır.

Sanat tarihinin önemli figürlerini içinde barındıran görünümü ile birçok yerli ve yabancı turistler tarafından ziyaret edilmektedir. Büyük çoğunluğunun Bizans mimarisi ve Selçuklu mimarisinin karışımı ile oluşan tarihi mekanın üç farklı girişi mevcuttur. Kubbeli bir şekilde hazırlanan ve Osmanlı döneminde yapılan Selçuklu mimarisinin estetiğini görebilirsiniz.

Trabzon Ayasofya Müzesi Nerede?

Trabzon’nun merkez ilçesi olan Ortahisar’a bağlı Fatih Mahallesinde bulunur. Kent merkezine 2 km uzaklıktadır.

Trabzon Ayasofya Müzesi Nasıl Gidilir?

Buraya özel aracınızla veya toplu taşıma araçları kullanarak ulaşabilirsiniz. Tabelaları takip ederek şahsi aracınızla ulaşabilirsiniz. Benim şahsi aracım yok diyorsanız da Trabzon merkezden Fatih mahallesine giden dolmuş ve minibüslere ulaşım sağlayabilirsiniz.

Trabzon Ayasofya Müzesi Ziyaret Saatleri

Cami olan bölümü günün her saatinde ziyaret edebilirsiniz. Fakat müze bölümü öyle değil. Müze bölümünü hafta içi 09:00-17:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.