Çal Mağarası Trabzon

Çal Mağarası

Çal Mağarası

Çal Mağarası, 2003’te İl Özel İdaresi tarafından ışıklandırma ve ahşap yürüyüş yolu yapılarak ziyaretçilerin hizmetine açıldı. Üzerinde yer alan tarihi kale ve içerisinde yer alan dere ile dünyanın en uzun ikincisi mağarasıdır. Dışında yer alan doğal güzelliklerin yanı sıra içerisinde bulunan sarkıt ve dikitleri ile gelen turistlerin gözlerini kamaştırıyor.

Mağara girişi oldukça geniş olmasına rağmen, ilerledikçe bu genişlik zaman zaman değişiklik gösteriyor. Mağara girişinden yaklaşık 200 metre ilerledikten sonra ayrılan yolun sol tarafında, uzun bir kolun sonunda yer alan odada oval şeklinde erime çukuru olarak da bilinen, kalker platolar üzerinde görünen ve dolinden gelen suyun akmakta olduğu bir baca yer alıyor.

Mağara içerisinde yer alan uzun yürüyüş yolunda ilerlerken sağ tarafta bulunan göl ve çağlayan gelenleri büyülüyor. Özel yapısı sayesinde astım ve sinüzit hastalarına iyi geldiği söylenen bu yerin içerisinden geçen derenin debisi mevsimler olarak değişiklik gösteriyor. Faya bağlı olarak gelişen bu yerin 8 milyon yılda oluştuğu tahmin ediliyor. Taşıdığı özellikler ile her yönünden turizme elverişli olan bu yere çok kısa sürede binlerce yerli ve yabancı turist akın etmiştir. Mağaranın yalnızca 1 km’si turistlerin ziyaretine açıktır.

Çal Mağarası Oluşumu

Mağara bugünkü şekline iki farklı aşamada gelmiştir. İl aşamada yüzeyden sızan sular toprak altındaki karbondioksiti bünyesine katarak asidik karaktere dönüşmesi sonucu, kireç taşını daha fazla çözerek kırıkları genişletmiş ve yeraltı su kanalı oluşmasını sağlamıştır.

İkinci aşama ise; bölgesel yükselmeye bağlı olarak mağara gelişimini sağlayan su akımı azalmış ve mağaranın gelişimi durmuştur. Bu aşamada su kanallarından sızan sular, yer yer sarkıt ve dikitleri oluşturmaya başlamıştır.
Lapazan Yaylası’na Maçka ilçesine bağlı olan Gürgenağaç Köyü yolu üzerinden ulaşılmaktadır. Yaylanın yolu toprak yapılı olduğu için normal bir binek aracı yerine vitesli araçlarla gitmek daha uygun olur. Araçsız yürüyerek gitmek çok yorucu olacaktır. Zira Gürgenağaç Köyünden yaylaya giden yol tam 27 km kadardır.

Çal Mağarası Nerede? Ve Nasıl Gidilir?

Adres: Çalköy Mahallesi, 61390 Düzköy/Trabzon

Nasıl Gidilir: Karadeniz sahil yolundan ilerleyerek Akçaabat – Söğütlü köprüsünden dönün. Düzköy yoluna girdikten sonra yukarıya doğru düz ilerlediğinizde, bu yol sizi Çal Mağarası’na götürecektir.

Grup halinde gelenler için buraya servisler mevcuttur. İlçeye gelen minibüsler bulunmakta fakat seferleri pek sık olmamaktadır.