Rize Elevit Yaylası

Elevit Yaylası

Elevit Yaylası

Çamlıhemşin’e yaklaşık 55 km mesafede yer alan ve 1800 metre yüksekliğe sahip olan Elevit Yaylası, tipik Karadeniz evlerine ev sahipliği yapmaktadır. Çoğunlukla yaz döneminde yaylacılık yapanlar tarafından ziyaret edilen yayla, sahip olduğu asfalt yol sayesinde çevre yaylalara oranla oldukça kolay bir ulaşıma sahiptir. İçerisinde köy bakkalı, bal satan minik ve turistik dükkanlar ve kahvehane bulunan bölge, ziyaretçilerin yayla seyahati sırasında mutlaka uğraması gereken yerlerin başında gelmektedir.

Özellikle yaz aylarında farklı bir canlılığa bürünen Elevit Yaylası’nda, ağustos aylarında şenlikler yapılmaktadır. Bu nedenle yayla horonlarıyla ünlü olarak tanınmaktadır. Hatta yalnızca bu bölgeye horon oynamak için gelen halkın oranının %90 olduğu söylenmektedir. Yaylaya yakın konumda konaklama imkanı bulunmaktadır.

Elevit Yaylası Nerede?

Elevit Yaylası, Rize’nin Çamlıhemşin ilçesine bağlı Yaylaköy Köyünde(Yaylaköy Elevit Yaylasının resmi adıdır.) bulunur. Çamlıhemşin ilçesine yaklaşık 55 km uzaklıkta bulunur.

Elevit Yaylası Nasıl Gidilir?

Buraya ulaşmak için ya Rize merkezden Çamlıhemşin ilçesine gelip Burada şahsi aracınızla veya servislerle ulaşım sağlayabilirsiniz. Ya da Pazar ilçesine gelip burada haftanın belirli günlerinde kalkan servislerle bu yaylaya direk ulaşım sağlayabilirsiniz. Elevit Yaylasına giden asfaltıdır.

Elevit Yaylası Konaklama

Elevit Yaylası’nda konaklama için ya çadır götürüp burada kamp kurabilirsiniz. Ya da yaylada bulunan pansiyonda konaklayabilirsiniz. Bunun dışında yaylada 3 bakkal, 1 lokanta bulunmaktadır.

Elevit Yaylası Ne zaman Gidilir?

Elevit Yaylası’na gitmek için en uygun zaman hiç şüphesiz yaz aylarıdır. Fakat bu yayla daha çok horonlarıyla popülerdir. Bu nedenle her yıl 15 Ağustos-1 Eylül tarihleri arasında burada festival şenlikleri yapılmaktadır.