Günübirlik Badara Turu


Hareket Noktaları ve Saatleri:

 • Trabzon: Meydan ofis önü. Saat: 10.15
 • Rize: Zil Kale Saat: 17.00
Whatsapp Hattı

Badara Yaylası Turu

Badara Yaylası Turu Online Rezervasyon Formu

Günübirlik Badara Yaylası turumuzda neler var?

 • Gito Yaylası
 • Badara Yaylası
 • Zil Kale
 • Palovit Şelalesi
 • Şimşir Ormanları
 • Ortan Köprüsü
 • Çamlıhemşin
 • Fırtına Vadisi

Trabzon Günübirlik Badara Yaylası Turu

Değerli konuklarımız, 08.00 da Trabzon’dan Kavi Tour ofisi önünden kalkacak olan aracımıza sizleri alıyor ve Gito-Badara Yaylası Turu’nu gerçekleştirmek üzere yolculuğumuza başlıyoruz.İlk durağımız bölgenin en güzel yerlerinden biri olan Ortan köprüsü oluyor , bölgenin en eski ve kemer açıklığı en geniş olan Taş Köprüsünde fotoğraf molası veriyoruz. Yaklaşık 1 saatlik yolculuğumuzun ardından Hemşin yaylalarından biri olan 2100 rakımdaki Gito ve Badara Yaylasına varıyoruz.

Kaçkar Dağları, Altıparmak Dağları, Toros Dağlarının eşsiz manzarasına tanıklık ediyoruz. Her zaman güzelliği ve doğallığıyla göz kamaştıran Gito yaylasında öğlen yemeğimizi aldıktan sonra bir sonra ki güzergahımız şimşir ormanları oluyor burada ki fotoğraf molasından sonra bir sonraki güzergahımız olan Palovit Şelalesine uğruyoruz (bölgede debisi en yüksek olan şelale) sonra da tarihe tanıklık eden Osmanlı döneminden kalma Zil kale’ ye uğruyoruz günü bitiriyoruz.

Fiyata Dahil Olan Hizmetler:
Tur aracı ile ulaşım, rehberlik hizmeti.

Gito Badara Yaylası Turu hakkında önemli notlar:
 • Tur araçlarımız, katılımcı sayısına göre ayarlanacak olup, 15 – 29 – 46 kişilik tur araçları ile yapılacaktır.
 • Günübirlik turlarımız, kesin kalkışlıdır.
 • Araç yerleşme planında sağ, sol veya koridor, cam kenarı garantisi ve koltuk garantisi verilmez.
 • Araç marka ve model belirtilmez. Acente gerektiğinde araç değişikliği yapabilir.
 • Görevli personelimiz program akışında hava ve yol durumuna göre değişiklik yapma hakkına sahiptir.

Badara Yaylası Hakkında Bilgiler

Badara Yaylası yakşalık 15 / 20 haneli kalabalık olmayan hatta 1980 li yıllara kadar mezra olarak kullanılmış bir yaylamızdır. 1980 li yıllara kadar Badara Yaylasında büyükbaş hayvanlarla mezarcılık faliyeti sürdürülüyormuş. Bahar aylarının başlayıp karların erimesiyle birlikte Hemşin ilçesinin Kantarli Köyü sakinleri Çüpendüz denilen yerden patika yolu kullanıp yaya olarak yaklaşık 4/5 saatlik bir yolu aşarak Badara mezrasına varıyorlarmış. Bir süre Badara mezrasında kaldıktan sonra da Badara Yaylasından rakımı ortalama 1000 m dada yüksek olan Kaçkar Dağlarının eteğindeki Ambarlı Yaylasında kalınıyormuş. 2 ay kadar da burada kalındıktan sonra sonbaharın da gelmesiyle birlikte tekrar Badara mezrasına dönülüyormuş. Bu döngü 1980 li yıllara kadar devam etmiş. Sonrasında birçok hanenin çeşitli nedenlerden dolayı mezracılığı bırakması sebebiyle hane sayısı da iyice azalmıştır. Sonra da yöre halkı hane sayısının azlığı nedeniyle de Ambarlı Yaylasına çıkmayı bırakıp Badara mezrasını Yayla olarak kullanmaya başlamışlardır.

Badara Yaylasına Ulaşım

Badara Yaylasına ulaşımın çok da kolay almadığını gözlemledik. Badara Yaylasına ulaşabilmek için Rize ilimize vardıktan sonra Hemşin‘e geçtik. Badara Yaylasına ulaşmak için de Gito, Zargistal ve Ambarlı Yaylalarına giden yoldan ancak ulaşım sağlanabiliyor. Gito Yaylası’na varmadan yaklaşık 4 km kadar önce 5 yolağzına geldik ve buradan da karşıya giden yolu takip ederek Badara Yaylasının yolunu tutmuş olduk. Badara Yaylasına ulaşmak için bu 5 yolağzından sonra yaklaşık 2/3 km dar yol ilerlememiz gerekti. Yalnız belirtmemiz gerekir ki Hemşin’den Badara’ya kadar olan yol oldukça engebeli ve dar buna hazırlıklı olmanızı öneririz. Bu yolu 2 saat kadar bir sürede tamamladıktan sonra Badara Yaylasına ulaşabiliyorsunuz.