Kadırga Yaylası Nasıl Gidilir

Kadırga Yaylası Nerede

Kadırga Yaylası

Doğadaki tüm ezberleri bozan özel alanları ve kendi mucizesini yarattığı özgün coğrafyasıyla Gümüşhane, doğa ananın bir başyapıtı aslında. 2 bin metre üzerinde sayısız sarp dağları, devasa birer heykel gibi dimdik yükselen yalçın kayalıkları, dağların kuytuluklarında şavkıyan buzul gölleri, sıradağlarda eriyen karların oluşturduğu coşkun akarsuları, milyonlarca yıl aşınarak meydana gelen derin vadileri, insanda hayranlık uyandıran mağaraları, iğne ve geniş yapraklı karışık orman denizi, dört yüze varan yaylası, tarihi taş kemer köprüleri, etnik mozaiğinin zenginliğini vurgulayan kiliseleri, kadim geçmişini yansıtan ören yerleriyle Gümüşhane büyüleyici bir turizm merkezi.

Kadırga Yaylası Nerede

Doğu Karadeniz ve Gümüşhane yaylaları söz konusu olunca Kadırga Yaylasından bahsetmemek olmaz. Yüzyıllardır kullanımda olan Kadırga Yaylası Gümüşhane ile Trabzon il sınırında. Doğu Karadeniz yaylaları içerisinde yaz aylarında en kalabalık nüfusa ulaşan yerleşimlerden biri Kadırga Yaylasının efsaneleşmesinin en önemli nedenlerinden biri her yıl düzenlenen şenlikleri ve Cuma Camisi. İki minaresi bulunan ve duvarlarla çevrilen bir alana konumlanan cami, her cuma günü çevre yaylalardan gelen yüzlerce insan tarafından kullanılıyor.

Güneyinde Kesikbaş (2 bin 374 m.) ve Taşoluk (2 bin 420 m.), kuzeyinde ise Çevirme Boğazı (2 bin 244 m.) tepeleri bulunan yayla, ağaç sınırının üzerindeki 2 bin 200 metre irtifadaki alpin çayırlıklara kurulmuş. Çevresinde Beypınar, Akkese, Kazmaköy, Uruğ, Kızılağaç, Oğuz, Başoba, Çeşmeler, Ören, Sümene, Geyikli gibi yayla ve obalar bulunur. Kadırga Yaylasına ulaşım için Trabzon tarafından Tonya (38 km.), Düzköy (30 km.); Gümüşhane ilinden ise Kürtün (34 km.), Erikbeli Yaylası (14 km.) ve Zigana Kayak Merkezi (14 km.) güzergâhlarını kullanabilirsiniz. Elektrik, su, tuvalet gibi altyapı imkânlarına sahip yaylada ayrıca bakkal, kasap, fırın, lokanta, kır kahveleri hizmet veriyor. Haftalık büyük bir pazar kurulan Kadırga Yaylasında her yıl temmuz ayının üçüncü haftasının cuma gününde Otçular Şenlikleri düzenleniyor.