Rize’de Gezilecek Yerler

Rize seyahatinizde tarihî eserler ile birlikte el değmemiş doğal güzellikleri görebilir, yemyeşil yaylalarda huzur içinde tatilinizi geçirebilirsiniz. Rize özellikle de yayla turizminin ülkemizdeki ilk adreslerinden olan Rize’de yeşilin hiç görmediğiniz tonlarını görecek, eşsiz doğaya hayran kalacaksınız.

Zil Kale

Denizden 750 metre, hemen altında akmakta olan Fırtına Deresi’nden de 100metre yükseklikte bulunan Zil Kale nerede, nasıl gidilir?

  • Dağmaran

Dağmaran

Rize Dağmaran ; Doğa, insan ve yöresel damak zevkinin buluştuğu mucize mekan!

Ayder Yaylası

Tabiat ananın bütün güzelliklerini taşıyan yayla, Karadeniz Turları düzenlendiğinde listenin en başında gelenlerindendir.

Badara Yaylası

Rize'nin en güzel doğa harikası Badara Yaylası nerede, nasıl gidilir ?

Fırtına Deresi

Adrenalin ve doğa tutkunlarının ilk tercih ettiği yerler arasında olan Fırtına Deresi nerede , nasıl gidilir ?

  • Kavrun Yaylası

Kavrun Yaylası

2240 m yükseklikte bulunan Rize ilinin en büyük yaylası olan Kavrun Yaylası nerede, nasıl gidilir ?

  • Rize Kalesi

Rize Kalesi

Şehir merkezinde bulunması ve ulaşımı kolay olan Rize Kalesi nerede, nasıl gidilir ?

  • Ovit Yaylası

Ovit Yaylası

Doğa ile baş başa kalıp huzur bulabileceğiniz bir yayla olan Ovit Yaylası nerede, nasıl gidilir ?

  • Huser Yaylası

Huser Yaylası

Muazzam doğa görüntüsü ve harika havası ile size huzur sunan Huser Yaylası nerede, nasıl gidilir ?

Elevit Yaylası

1800 metre yüksekliğe sahip olan Elevit Yaylası, tipik Karadeniz evlerine ev sahipliği yapan Elevit Yaylası nerede, nasıl gidilir?

  • Avusor Yaylası Nerede

Avusor Yaylası

Kemerli Kaçkar Dağları'nın alt yerleşkesi olan Avusor Yaylası, aynı ismi taşıyan Avusor Gölü'yle de ünlü olan Avusor Yaylası nerede , Nasıl Gidilir?

  • Anzer Yaylası

Anzer Yaylası

Rize’nin İkizdere ilçesine yaklaşık 35 km uzaklıkta olan, doğal güzelliği Anzer Nerede , Nasıl Gidilir ?

  • Ağaran Şelalesi Nerede

Ağaran Şelalesi

Rize’nin Çayeli ilçesine 12 kilometre mesafedeki Ağaran Şelalesi, estetik görünümüyle ülkemizdeki bu nadide güzelliklerden biridir.

Rize Tarihi Mekanlar

Alternatif turizmin, özellikle de yayla turizminin ülkemizdeki ilk adreslerinden olan Rize’de yeşilin hiç görmediğiniz tonlarını görecek, eşsiz doğaya hayran kalacaksınız.

Rize, Karadeniz’in en önemli ve gelişmiş turizm bölgelerinden biri. Özellikle bahar ve yaz aylarında ülkemizin her yerinden onbinlerce kişinin ziyaret ettiği Rize’de eşi bulunmaz güzellikler yer alıyor. Siz de bu güzellikleri keşfetmeye karar verdiyeniz Rize gezilecek yerler listemizie bakmayı unutmayın.

Köprüler: Rize’de muhteşem doğa içinde, dereler üzerinde yapılmış onlarca köprü var. Çoğu taştan yapılmış olan bu köprülerin pek çoğu en az 100 yaşında. Fırtına Deresi üzerinde yer alan Kemer Köprüler bu köprülerin en ünlüleri. Mikron Köprüsü, Şenyuva Köprüsü, Köprüköy Köprüsü, Çağlayan Köprüsü, Güneyce Köprüsü de görebileceğiniz köprüler arasında.

Kaleler: Rize’de tarihi yapılar da doğanın kalbinde yer alıyor. Muhteşem vadiler arasında bulunan Rize kalaleri de bu tarihi yapılar arasında. Rize Kalesi, Ciha Kalesi, Zil Kalesi, Bozuk Kale ve Yukarı Kale Rize geziniz sırasında görmenizi tavsiye ettiğimiz tarih duraklarından.

Camiler: Şimşirli Köyü Camii İslampaşa Camii, Büyük Gülbahar Sultan Camii, Küçük Gülbahar Hatun Camii Rize’de gezebileceğiniz tarihi camiler arasında ilk sıralarda bulunuyor.

Yaylalar: Rize denince akla ilk gelen görüntüler elbette yemyeşil doğası ve eşsiz güzellikleri ile yaylalar. Rize’de yayla turizmi de oldukça gelişmiş; burada onlarca yayla var. Dünyaca ünlü Ayder Yaylası Rize’de ilk görülen yerlerden biri. Ayder’in yanı sıra Çağrankaya Yaylası, Ovit Yaylası, Hazindak Yaylası, Gito Yaylası, Polakcur Yaylası, Çeymakçur Yaylası, Avusor Yaylası, Kavrun Yaylası, Samistal Yaylası, Kale Yaylası, Sal Yaylası, Pokut Yaylası, Palovit Yaylası, Elevit Yaylası, Anzer Yaylası Rize’de gezebileceğiniz yaylalardan.

Rize Evleri: Rize yaylalarına çıktığınızda onlarcasına rastlayaksınız Rize Evleri’ne. Hemşin Evleri olarak da bilinen tarihi Rize Evleri konak türünde yapılmış taş ve ahşap evlerdir. Hemşin Evleri’nin en güzel örnekleri Ayder Yaylası’nda bulunuyor.

Kaçkar Dağı Milli Parkı: Rize’nin dünyaca ünlü bir diğer doğal güzelliği de Kaçkar Dağları Milli Parkı. Dünyanın başka hiçbir yerinde bulunmayan bitki ve hayvan türlerine ev sahipliği yapan Kaçkar Dağları Milli Parkı, Ayder Yaylası sınırları içinde bulunuyor.

Müzeler: Eğer Rize’nin tarihine daha yakından tanık olmak isterseniz şehirdeki müzleri de gezebilirsiniz. Rize Müzesi ve Rize Atatürk Müzesi (Mataracı Mehmet Efendi Evi) görebileceğiniz Rize müzelerinden.

Rize’de Görülmesi Gereken Yerler Listesi

Zil Kalesi

Zil Kalesi: Bu Sisli kalenin mazisi çok derindir. Yapılış tarihi belli değildir. İlçe merkezinin 15 km. güneyinde, Fırtına Deresi’nin batı yamaçları üzerinde kurulmuştur ve yaklaşık 100 metredir.

Ayder Yaylası

Ayder Yaylası: Bu fotoğrafın altına ne yazılır ki başka. Rize’nin Çamlıhemşin ilçesinde olan ayder yaylası 1300 lü yıllarda Halalılar tarafından kurulmuştur. Rakımı 1350 metre olan ayder yaylası dağlarında karlar pek erimemekle beraber yazında serin eser. Ayrıca kaplıcaları ile de meşhur olup her sezon festivelleride vardır.

Rize Kalesi

Rize Kalesi: Şehir Merkezinde olan Rize Kalesi ziyaretçilerine çay ve kahvaltı keyfi sunuyor. Eteklerinde deniz olan bu kale muazzam bir manzaraya sahip. Rize’ye gelip de kaleye çıkmayan çok şey kaçırmış demem tam da yerinde bir kelime olur.

Ovit Yaylası

Ovit Yaylası: Rize İkizdere ‘ye Bağlı olan Ovit, yaz kış Dondurucu suyu olan bu yayla, Tarkan’ında köyüdür. Ekşioğulları’nın her sene düzenlemiş olduğu şölenlerde birbirinden ünlü isimlerin konser verdiği Ovit şenlikleri Türkiye’nin her yerinden ziyaretçi topluyor.

Anzer Yaylası

Yine ikizdere’ye ait diğer adı Ballıköy olan Anzer’in meşhur ve şifa kaynağı olan Anzer balını duymayanınız yoktur sanırım. Bu yaylalar da halk tarafından gidilip gezilen yerlerdendir fakat Ayder kadar ismini duyuramamıştır. Anzer, geleceğin önemli turizm merkezi olma yolunda ilerliyor.