Sapanca’da Gezilecek Yerler

Sapanca, doğal güzellikleriyle herkesi etkisine alan şehirlerin arasına sıkıştırılmış bir cennet gibidir. Doğası, havası, yeşillikleri, gölü ve tepeleriyle Sapanca herkese huzur vadetmektedir. Buraya geldiğinizde doğanın tadını çıkarabilmenizin yanı sıra, gezilip görülecek tarihi yerler bulabilirsiniz

  • Taraklı Köyü

Taraklı Köyü

Yemyeşil bir doğanın içinde yer alan tarihî kasabada Osmanlı kent dokusuna sahip sokaklar ile Taraklı Köyü nerede , nasıl gidilir ?

  • Sapanca Gölü

Sapanca Gölü

Doğal güzelliklerinin yanı sıra, çevresindeki yerleşim alanlarından rahatlıkla ulaşabilen bir konumda olan Sapanca Gölü nerede , Nasıl Gidilir ?

Maşukiye

Hem sonbaharın kızıllığı ile uykuya dalışı, hem de ilkbaharın taptaze yeşilliğiyle uyanışı burada muhteşem Maşukiye nerede, nasıl gidilir?

  • Rüstempaşa Cami

Rüstempaşa Cami

Sakarya'nın doğası ile ünlü yeri Sapanca'da yer alan Rüstem Paşa Camii nerede, Nasıl Gidilir ?

  • Hasan Fehmi Paşa Camii

Hasan Fehmi Paşa Cami

Şekli taş-tuğla-ahşaptır ve içi çok güzel işlemelerle süslü olan Hasan Fehmi Paşa Camii nerede, nasıl gidilir ?

  • Sapanca Kartepe

Sapanca Kartepe

Kış turizmini ayakta tutan ve merkezlere yakınlığı nedeniyle turistlerin akınına uğrayan bir yer olan Sapanca Kartepe nerede , nasıl gidilir ?

Sapanca’da Gezilecek Yerler

Sapanca, tarihe de şahitlik ettiği için merkezde önemli eserler barındırır. Rüstempaşa Camii, Hasan Fehmi Paşa Camii, Camii Cedid ve Rahime Sultan Camii ile Vecihi Kapısı, Osmanlı mimarisinin ve etkilerinin bölgedeki imzaları gibidir. Birbirinden güzel süslemelere sahip olan bu yerler ve çevreleri, sizi tarihte bir yolculuğa davet edecektir. Daha eskiye gitmek isterseniz de Bizans kalıntıları hemen Hükümet Konağı’nın olduğu yerde sizi bekleyecektir.

Bu eserleri gezdikten sonra dinlenmek için Sapanca Gölü’nü ziyaret edebilirsiniz. Eğer bahar aylarındaysanız ve merkezi gezmeyi bitirdiyseniz Maşukiye ve Kırkpınar’da şelale ve dereler eşliğinde huzurlu doğa yürüyüşlerinize devam edebilir, burada bulunan restoranlarda oturabilirsiniz. Eğer bölgeye kışın geldiyseniz, kayak takımlarınızı hazırlayın. Çünkü Sapanca Gölü manzaralı Kartepe, kış sporları için size muhteşem bir deneyim yaşatacaktır.

Sapanca Yapılacak Şeyler

Bozulmamış doğası ve gezginlere sunduğu pek çok aktivite imkanı ile Sapanca, yılın her dönemi tatilcileri konuk eder…

Sakarya’ya bağlı ilçelerden biri olan Sapanca, İstanbul’a yaklaşık 1,5 saatlik bir mesafede yer almaktadır. Pek çok doğa güzelliğini bünyesinde barındıran Sapanca, her mevsim farklı güzelliklere bürünür ve gezginlere farklı keşif yolculukları sunar. Değişik aktivite imkanları ile Sapanca tatilcilerin vazgeçilmez adreslerinden biridir.

Sapanca’da ne yapılır, nerelere gidilir diye merak ediyorsanız aşağıdaki yazımıza göz atabilirsiniz.

Sapanca denince akla ilk gelen yerlerden biri muhteşem güzelliği ve sakinliği ile Sapanca Gölü olur. Sapanca Gölü çevresinde yer alan sevimli restoran ve kafelerden birinden güzel bir kahvaltı ile güne başlayabilir veya bir akşam yemeği yiyebilirsiniz. Göl çevresinde yürüyüş yapabilir, tekne ile gezintiye çıkabilir veya kürek çekebilirsiniz.

Sapanca’da pek çok ufak köy yer alıyor. Maşukiye, Kırkpınar, Kartepe, Derbent, Balaban bu köylerden bazıları. Yeşil bir doğanın içinde yer alan bu köyleri gezebilir, keşif yürüyüşlerine çıkabilirsiniz.

Eğer kış aylarında Sapanca’da bulunursanız mutlaka Kartepe’ye çıkın. Son yıllarda Marmara Bölgesi’ndeki popüler kayak merkezlerinden biri olan Kartepe Kayak Merkezi özellikle günübirlik kayak turları için oldukça ideal.

Sapanca’da pek çok mesire yeri bulunuyor. Bu mesire yerlerinden herhangi birinde, göl ve dağ manzarası eşliğinde piknik yapabilirsiniz.

Sapanca’nın doğal güzelliklerini daha hareketli ve maceralı bir yollar keşfetmek isterseniz ATV safari turlarına katılabilirsiniz. Sapanca’da bu tip turlar düzenleyen acentalar yer alıyor.

Alabalık denince akla ilk gelen yerlerdendir Sapanca. Siz de bu eşsiz lezzeti tatmadan evinize dönmeyin ve Sapanca’da yer alan alabalık tesislerinden birinde alabalık yiyin.