Lapazan Yaylası

Lapazan Yaylası

Sultan Murat Yaylası

IV. Murat’ın, o zamanlar İran’a bağlı olan Erivan’a yaptığı sefer sırasında ordusu ile burada konaklamış ve bir cuma namazını burada kılmıştır. Sultan Murat Yaylası da ismini bu olaydan dolayı IV. Murat’tan almakta. Sultanın namaz kıldığı yer halen korunmakta. Sultan Murat yaylasının acı bir hatırası da 1916 yılından kalma. I. Dünya Savaşı sırasında bölgeyi işgale kalkışan Ruslarla yapılan çarpışmalarda 1 subay ve 70 er-erbaş olmak üzere 71 askerimiz burada şehit düşmüş ve Şehitler Tepesi denilen yere defnedilmiş. Her yıl 23 Haziran’da Sultanmurat Şehitlerini anma günü düzenlenmekte ve şehitlerimiz yadedilmekte. Yaylaya gelmişken şehitliği ziyaret etmeyi unutmayın. Şehitler tepesi yayla merkezine 1,5 km mesafede.

Deniz seviyesinden ortalama 2200 metre yükseklikte olan Sultanmurat, yayla şenlikleri ile de ünlü. Her yıl 20 Ağustos tarihinde Sultan Murat Yayla Şenlikleri düzenlenmekte ve oldukça yoğun katılım olmakta.

Sultan Murat Yaylası Nerede

Sultan Murat Yaylası 40.643669 enlem ve 40.150928 boylamda yer almaktadır. Çaykara ilçesine bağlıdır. Sultan Murat Yaylası haritası Trabzon ili içinde nerede olduğu harita merkezinde gösterilmektedir. Sultan Murat Yaylası posta kodu 61940. Sultan Murat Yaylası GPS koordinatları 40° 38´ 37.2084″ ve 40° 9´ 3.3408″.

Sultan Murat Yaylası Konaklama

Beklentilerinizi karşılayabilmek için Agoda.com Sultan Murat Yaylası, Türkiye içinde size en iyi otellerde sayısız fırsat sunuyor. 3 farklı tesiste konaklama imkanıyla tercih etmek için çok fazla seçeneğiniz var. Her biri kendine özgü atmosferleriyle şehirde birçok yer keşfedilmeyi bekliyor. Sultan Murat Yaylası şehri, tarihini, bulunduğumuz zaman dilimini ve aynı zamanda da geleceğini tanıtmak için birçok ilgi odağı olabilecek yere sahip. Yapacak çok şeyiniz olacak. Hepsine yetişebilmek için bir hafta daha kalmak isteyebilirsiniz! Sultan Murat Yaylası şehrine seyahatinizi düşük fiyat garantisiyle bugün kavitour.com’da yapın.