Sümela Manastırı Nerede

Sümela Manastırı

Sümela Manastırı

Kesin bir bilgi olmasa da Manastırın yapılışının 365-395 yılları arasında tamamlandığı düşünülüyor. Hikayesi ise oldukça ilginç;
İnanışa göre Atinalı iki rahip aynı gece bir rüya görürler. Rüyalarında Hz. İsa ve Hz. Meryem tarafından kendilerine bir manastır yapmaları söylenir. İki rahip de birbirinden habersiz olarak yola çıkarlar ve rüyalarında tarif edilen yere; yani şu an Sümela Manastırı’nın olduğu yere gelince karşılaşırlar. Bunun rahmani bir işaret olduğunda emin olan iki rahip manastırın temelini o zaman atar.

14. Yüzyıla kadar ilk günkü hali ile gelen manastır, Trabzon İmparatoru III. Aleksios tarafından yenilenir ve bakımları yapılır. Bu nedenle duvarlardaki bazı fresklerde de imparatorun resimleri yer almaktadır.Zaman içerisinde ise Türkmen akınlarında savunma amacı ile ileri karakol görevi görür. Bölgenin fethedilmesinden sonra ise Yavuz Sultan Selim manastıra hiçbir şekilde müdahale etmez, hatta 2 tane de şamdan hediye ederek manastırın dokunulmazlığının güvence altında olduğunu Hristiyanlar’a en güzel şekilde anlatır.

Sümela Manastırına Nasıl Gidilir ?

Otobüsle ya da uçakla gelmişseniz önce yerel otobüs firmaları ile Maçka’ya geçmeniz gerekecek. Maçka’dan da Sümela Manastırı’na giden minibüslere binerek ulaşmanız mümkün.Özel aracınızla gelmişseniz de sahil yolu üzerinden Maçka (Sümela) tabelalarını takip etmeniz gerekiyor; yoldaki eşsiz manzara da manastır kadar seyrine doyum olmayacak bir güzellikte. Ancak aracınızla ya da minibüsle de gelseniz son 300 metre kadar mesafeyi patika bir yoldan ve merdivenlerden yürüyerek geçeceğinizi unutmayın.

Sümela Manastırı Ziyaret saatleri

Sümela Manastırı yaz aylarında 09 00 ile 18 00; kış aylarında 08 00 ile 16 00 saatleri arasında ziyarete açıktır.