Hasan Fehmi Paşa Camii

Taraklı Köyü

Sakarya’nın tarihî bir ilçesi olan ve Bağdat Yolu üzerinde yer alan Taraklı, koruma altındaki 19. yüzyıl evleri ile ünlüdür. Özellikle kent dokusu ve cumbalı, 2-3 katlı tarihî evleri ile turistlerin ilgisini çekmektedir. Doğası, temiz ve huzurlu havası ile özellikle İstanbul’dan bunalıp küçük bir kaçamak yapmak isteyenler için oldukça popüler bir duraktır. İlçe yaklaşık 6.870 binlik bir nüfusa sahiptir. Ayrıca birinci derecede sit alanıdır ve koruma altındadır. Buradaki eserlere, yapılara bir çivi dahi çakmak kesinlikle yasaktır, suçtur. Tarihi ile olduğu kadar doğası, yemyeşil ortamı ile de ziyaretçileri büyüleyen bölge Cittaslow yani “Sakin Şehir” listesine dâhil olmuştur Türkiye’nin sayılı beldelerindendir. Ahşap evleriyle dikkat çeken bölge popülerleştikçe keşfedilmeye başlanmış ve birçok dizi, film projelerinin çekimlerine sahne olmuştur.

Taraklı Evleri

Taraklı Evleri

Taraklı Evleri

Taraklı Evleri, uzun yıllar ayakta kalabilmiştir. Üstelik yemyeşil bir doğanın içinde yer almaktadır. Hıdırlık Tepesi ve Taraklı Hisarının yamaçları ile bu iki tepe arasındaki vadide kurulu, Taraklı’ya, Göynük cihetinden gelen dere de ayrı bir güzellik katmaktadır. Tarihi evlerin bazıları 3 asrın üzerindedir. Bu evlerin genel karakteristiği Osmanlı şehir dokusunu oluşturan üç katlı ev biçimidir.

Taraklı Nerededir?

Sakarya iline bağlı Osmanlı döneminden kalma bir kasaba olan Taraklı, ilin güneydoğusunda konumlanmıştır. Merkeze 65, Ankara’ya 200 ve İstanbul’a da 200 kilometre mesafede yer almaktadır. Bolu’nun Göynük ilçesi 28 km doğusunda, Bilecik Gölpazarı ise 30 km güneyinde bulunmaktadır.

Taraklı’ya Nasıl Gidilir?

İstanbul Anadolu yakasından yaklaşık 2.5 saat süren Taraklı köyü İstanbul’a 210 kilometredir. Sakarya iline bağlı bu kasabaya ulaşmak için, İstanbul’dan yola çıktıktan sonra Sapanca Sapağını da geçip Bilecik yönüne sapmak sonrasında da 20-30 km kadar yol almak gerekiyor. Ayrıca Bolu- Göynük otobüslerine binip Taraklı’da da inebilirsiniz.

Taraklı’da Ne Yapılır?

Yemyeşil bir doğanın içinde yer alan tarihî kasabada Osmanlı kent dokusuna sahip sokaklar yürünmeli ve yapılar mutlaka incelenmelidir. Belli mimarî özelliklere sahip yapıların yapıldığı dönemin özelliklerini ve yapım tekniklerini yansıtması oldukça önemli dönemsel verilere sahip olması anlamına gelmektedir. Bölgenin en önemli yapıları arasında; Yunus Paşa Camii, ya da diğer adıyla Kurşunlu Camii vardır. Tarihî Han, Bağdat Yolu üzerinde bulunmaktadır. Bu han da görülmesi gereken yerler arasındadır.

Tarihî hamam, su değirmeni ve ilçenin savunulmasında önemli bir yere sahip olan Hisar Tepesi’ndeki kalıntılar da bölgedeki turistik noktalardandır. 7 asırlık tarihî çınar ağacı da kent belleği açısından oldukça önemli bir yere sahiptir. Osmanlı Devleti’ndeki bir kültürden dolayı dikildiği düşünülen ağacın oldukça hoş bir hikâyesi vardır.

Osmanlı zamanında bir yer fethedildiği zaman o yere çınar ağacı dikilirmiş. 1293 yılında da burası fethedildiği zaman o ağacın dikildiği tahmin edilmektedir. Çok fazla özel yiyeceği olmasa da bölgeyi ziyaret geldiğinizde keşkek ve nohutlu et yemeğini deneyebilirsiniz. Tatlı olarak da Uhut tatlısı ve Köpük helvasını tercih edebilirsiniz.