Trabzon Kalesi Nerede

Trabzon Kalesi

Trabzon Kalesi

Evliya Çelebinin bile seyahatnamesinde yer alan Trabzon Kalesi şehrin en yüksek yerinde yer alan tepe üzerine inşa edilmiştir. Tarihi yapılar içinde yer alan surların M.Ö. 4. Yüzyıla dayanan bir geçmişi bulunmaktadır. Zağnos vadisinin eşsiz güzelliği arasında yer alan ve yüksek kayalar üzerine inşa edilmiş olan Osmanlı döneminde şehrin denizden korunması içinde kullanılmıştır.

Günümüze kadar hassas bir şekilde korumuş olan tarihi yapıyı gezintileriniz esnasında doğanın muhteşem manzarası ile tamamlayabilirsiniz. Şehirde bulunan diğer hisarlardan büyük bir şekilde bulunan kalenin zaman içinde yeniden ilk tamiratı ve bakımı ise Osmanlı döneminden kalmadır. Osmanlı eserlerinin de bu tarihi yapı içinde yer aldığını görebilirsiniz.

Hamamları ve daha eski olan hipodrom kalıntılarının yanı sıra camilere de denk gelebilirsiniz. Kalenin yapısında bölümler halinde yer alan iç kale ve yukarı hisar gibi mevkilerini gezerken aynı zamanda manzaranın ve doğanın da tadını çıkartabilirsiniz. Aşağı kısımda yer alan burçların denize kadar indiğini göreceksiniz. Konaklama, yeme ve içme tesisleri ile muhteşem bir zaman geçirebilirsiniz.

Tertemiz havasıyla, doğal güzellikleriyle tarihi yapılarıyla mutlaka gezilmesi gereken şehirlerden biri olan Trabzon’un en çok ziyaret gören noktalarından biridir Trabzon Kalesi. Deniz kenarından şehrin arkalarında bulunan tepelere kadar varlığını sürdüren kale, üç bölümden meydana gelir; Yukarı Hisar, Orta Hisar, Aşağı Hisar… İç kaleyi koruyan Yukarı Hisar bu noktanın aynı zamanda akropolü durumdadır. Sur duvarlarının arasında bulunan bazı kitabeler şu anda Trabzon Müzesi’nde bulunmaktadır. Orta Hisar ise; İmparator Aleksios tarafından 1297-1330 yılları arasında yaptırılmıştır ve iç kalenin devamı niteliğindedir. Birçok hamam ve cami bulunmaktadır. Aşağı Hisar bölümünde ise; İskender Paşa Çeşmeleri, St. Andrea Kilisesi, Pazarkapı Camii, Tophane Hamamı gibi eserler vardır.

Trabzon Kalesi Nerede?

Trabzon’nun Araklı ilçesine bağlı Ortahisar Mahallesinde bulunur.

Trabzon Kalesi Nasıl Gidilir?

Trabzon şehir merkezinden Kaleye gitmek için kent merkezinden Araklı ilçesine giden otobüs veya minibüslerle ulaşım sağlanabilir. Ya da özel aracınızla Trabzon sahil yolundan Araklı ilçesine ulaşabilirsiniz.

Trabzon Kalesi Ziyaret Saatleri

Hafta içi her gün açık olan kale saat 17:00’de güvenlik gerekçesi ile kapatılmaktadır.

Trabzon Kalesi Giriş Ücreti

Trabzon kalesine girmek için herhangi bir giriş ücreti ödemiyorsunuz.