Burdasınız:Home-Trabzon’da Gezilecek Yerler
Trabzon’da Gezilecek Yerler2019-02-17T18:14:03+00:00

Trabzon’da Gezilecek Yerler

Tarihi ve doğasıyla muhteşem bir şehir olan Trabzon’da gezilecek yerleri sizin için bir araya getirdik. Gerek Trabzon merkezde gerekse turistik yerler ve yaylalarda gidebileceğiniz, eğlenceli şeyler yapabileceğiniz mekanları, doğal güzellikleri sizinle paylaşıyoruz.

Uzungöl

Uzungöl manzara olarak insanın ufkunu ve ruhunu besleyen bir mimari ortaya koymakta. Peki Uzungöl nerede , nasıl gidilir?

Trabzon Kalesi

Doğu Karadeniz Bölgesinde Trabzon ili Ortahisar ilçesi sınırında bulunan Trabzon Kalesi nerede , nasıl gidilir?

Çal Mağarası

Doğal oluşumu ve güzellikleri ile adeta cennetten bir köşeyi andıran mağara 8 kilometrelik uzunluğu ile Çal Mağarası nerede, nasıl gidilir ?

Ayasofya Müzesi

Sanat tarihinin önemli figürlerini içinde barındıran görünümü ile birçok yerli ve yabancı turistler tarafından ziyaret edilmektedir. Trabzon Ayasoyfa Müzesi nerede, nasıl gidilir ?

Boztepe

Yeşiller arasında kalmış olan Boztepe, Trabzon ilini kuş bakışı seyretmeyi dileyenler için iyi bir mekan. Boztepe nerede, nasıl gidilir ve tesisleri.

Vazelon Manastırı

Maçka ilçesinde olup, İl merkezine 40 kilometre kadar uzaklıkta bulunan Vazelon Manastırı, hiç şüphesiz ki şehrin en görülesi mekanlarından biridir.

Kızlar Manastırı

Kızlar Manastırı ; Trabzon-Hamsiköyü yolu üzerinde kiremitli köyü vadisi üzerinde yer almaktadır. Kızlar Manastırı nerede, nasıl gidilir?

Lapazan Yaylası

Trabzon’un Maçka ilçesinde Gürgenağaç Köyü üzerinden gidilen ve yaklaşık 2200 metre yükseklikteki Trabzon Lapazan Yaylası nerede, nasıl gidilir?

Kadıralak Yaylası

Trabzon’un Tonya ilçesine 9 kilometre uzaklıkta ve yaklaşık 1300 metre yükseklikteki Kadıralak Yaylası nerede, nasıl gidilir? Kadıralak Turlarımız vardır.

Hıdırnebi Yaylası

Bungalov evlerden oluşan Hıdırnebi Yayla Kent Konaklama ve Tatil Evlerinin de yapımı ile bölgeye olan ilgi hayli artmış durumda. Hıdırnebi Yaylası Turlarımız vardır.

Altındere Vadisi

Altındere Vadisi Milli Parkı, bol oksijenli havası, cıvıl cıvıl kuş sesleri ve göz kamaştıran güzellikteki bakir doğasıyla Trabzon‘un Maçka ilçesi sınırlarında bulunan enfes bir doğa harikası

Trabzon’da Yapılması Gereken Şeyler

Karadeniz’in en güzel bölgelerinden biri Trabzon, yemyeşil doğası, eşsiz gölleri, tarihi yerleri ve nefis yöresel yemekleriyle turistlerin en çok ziyaret ettiği yerlerden. Ilıman iklimin görüldüğü Trabzon’da yazları oldukça sıcak geçiyor. Eğer bu yaz şehirde uzaklaşıp köy havasını içinize çekerek huzura doymak istiyorsanız, rotanızı Trabzon’a çevirin.

1. Doğal güzelliklerini seyrine dalın

Yeşilin ve mavinin en bol olduğu bölgelerden Trabzon doğal güzellikleriyle insanı büyülüyor. Trabzon’a gittiğinizde ilk durağınız, tertemiz havası, berrak suyu ve etkileyici manzarasıyla dillere destan olan Uzungöl olmalı. Bunun dışında Çakırgöl, Sera Gölü ve Haldizen Gölü de görülmeye değer yerlerden. Ayrıca Değirmendere, Yanbolu, Karadere, Koha, Sürmene, Baltacı deresi, Kalapotama deresi, Maçka Deresi, Galyan Dereleri de şehrin doğal güzelliklerinden. Anlayacağınız Trabzon’da güzellik çok.

2. Tarihi yerleri keşfedin

Ortaçağ’da Rum İmparatorluğu’na başkentlik yapmış Trabzon, pek çok görkemli tarihi yapısıyla da dikkat çekici. Sümela Manastırı, Trabzon Kalesi, Kızlar Manastırı, Hızır İlyas Manastırı, Hagia Anna (Küçük Ayvasil), Sotha K. (St. John), Hagios Theodoros, Hagios Christophoros, Santa Maria, Hagios Mikhail, Fatih, Yeni Cuma, Nakip, İskender Paşa Camii, Çarşı Camii, Gülbahar Hatun Camii, Çal Mağarası şehirde görülmesi gereken yerlerden. Trabzon Arkeoloji ve Etnografya Müzesi, Atatürk Köşkü, Memiş Ağa Konağı, Çakıroğlu İsmail Ağa Konağı, Sarımollaoğlu Topal Mustafa Evi ise şehirde görülmeye değer en önemli diğer yerler. Atatürk Köşkü’ne uğramadan, Trabzon Arkeoloji ve Etnografya Müzesini gezmeden olmaz.

3. Yöresel lezzetlerle damakları şenlendirin

Trabzon mutfağı denilince akla gelen ilk yiyecek hamsi ve arkasından karalahana ve mısır geliyor. Bu malzemelerle çorbadan ekmeğe kadar biribirinden leziz yemekler hazırlanıyor, bilenler tatlarının baştan çıkarıcılığını bilir. Mısır unundan yapılan kuymak, hamsili ekmek, karalahana çorbası, hamsi buğulama, manca, mıhlama, hamsili pilav ve fasülyeden yapılan lobya adlı turşu kavurma Trabzon’a özgü miz gibi lezzetlerin başlıcaları. Trabzon’a gitmişken hamsi ve hamsi ile hazırlanan nefis tatları yemeden dönmeyini döverler ona göre.

4. Aktivitelerle adrenalini hissedin

Doğa tutkunlarının vazgeçilmez adresi Trabzon, çeşitli doğa sporlarını denemek için en uygun yerlerden biri. Uzungöl-Demirkapı-Karakaya Bölgesi’ndeki dağcılık parkurlarında tırmanın, Akçaabat – Düzköy- Kayabaşı Yaylası – Lişer Yaylası, Trabzon – Araklı – Dağbaşı – Aydıntepe yer altı şehri – Demirkapı Gölleri – Uzungöl – Çaykara Trabzon’da Jeep Safari’nin tadını çıkarın; Uzungöl, Karastel Tepesi, Akçaabat Karadağ Hıdırnebi (Yaylakent) önünden ve Doğankaya Çayırbağı’nda yamaç paraşütü yapın. Çatak, Kayaiçi, Taşgeçit, Kestanelik, Erenler, Kestanelik, Pervane, Değirmencik, Araklı güzergahı ise kano sporu yapabileceğiniz en iyi duraklardan.

5. Doğa yürüyüşü yapın

Trabzon trekking için de ideal yerlerden biri. Zengin bitki örtüsü ve yemyeşil doğasıyla cezbeden Trabzon’da temiz hava eşliğinde güzel bir yürüyüşe kimse hayır diyemez. Yemyeşil ağaçlar, şarıl şarıl akan şelaleler arasında yürümek size kendinizi çok daha iyi hissettireceği kesin. Sonrasında şehre dönmek travma olacağını şimdiden söyleyeyim. Ocaklı-Kulindağı Yaylası, Figanoy Yaylası, Lişer Yaylası, Haçka Yaylası, Düzköy İlçesi, Çaykara Uzungöl Beldesi, Garester Yaylası, Şekersu Yaylası, Hamsiköy Maçka İlçesi’nde trekking yapın. Yeşşil, temiz havayı, huzuru hissedin. Ucuz uçak bileti fırsatlarını yakalayıp Karadeniz’in bu güzel şehrine doğru yola çıkın.

Go to Top