Uzungöl

Uzungöl

Uzungöl

Uzungöl manzara olarak insanın ufkunu ve ruhunu besleyen bir mimari ortaya koymakta. Bunun yanında bölgeye ziyaret gerçekleştirenleri çok güzel etkinlikler bekliyor. Bu anlamda sizlere birkaç tanesini sayalım. Trekking, kuş gözlem, botanik turlar, Şekersu, Demirkapı, Yaylaönü gibi meşhur yaylalarına geziler ve etkinlikler sizleri bekliyor. Bu amaçla kurulan dernekler ve kurumlar Uzungöl’de sizleri bekliyor. Bunlar misafirlerin daha güzel vakit geçirmesini sağlayarak, bölgelerini gittikleri yerlerde anlatabilmelerini sağlıyor. Bu bakımdan yabancı turist sayısı da çok fazla.

Uzungöl çevresinde bulunan ormanlar içerisinde sakına tek başınıza akşamları dolaşmayın. Yaban hayatı dendiği zaman karşınıza ayılar çıkabilir. Bu ihtimale karşı yanınızda köylülerden birisi olmadan gezinmeye çıkmamanız sizin için iyi olur. Tilki, kurt, ayı, yaban keçisi gibi hayvanların bulunduğu ormanlar, bazen tehlikeli olabiliyor. Bugüne kadar bir olayın yaşanmadığını yetkililer rahatlamanız için söylüyorlar. Ama bunun yaşanmamasının nedenini de almış oldukları tedbirlere ve misafirlerin yapılan uyarılara uymasına bağlıyorlar. Buda sizin için güzel bir uyarı ifade ediyor zaten.

Uzungöl Nerede, Nasıl Gidilir ?

Trabzon iline hava, deniz, kara yoluyla gelmek çok kolay. Bu ile gedildikten sonra, 99 km Çaykara ilçesine doğru özel aracınızla yol alabilirsiniz. Ancak özel arabayla gelmediyseniz, Trabzon Merkez Çömlekçi Mahallesinde her 20 dakikada bir Uzungöl tarafına minibüsler kalkıyor. Hatta otobüs firmalarının Uzungöl tarafına servis kaldırıyorlar. Mesela Ulusoy Turizm ile Trabzon’a geldiyseniz, ücretsiz servis hizmeti sayesinde, Uzungöl’e kolayca gidebilirsiniz.

Uzungölde Konaklama

Uzungöl ilçesinde 20’den fazla konaklama tesisinin olduğunu söyleyebilirim. Hepsi de büyük gölün çok yakınlarındalar. Bu nedenle hangisini tercih ederseniz edin, manzaradan geri kalmıyorsunuz. Akpınar Motel ve Restoran tesisleri oldukça güler yüzlü ekibe sahip olan ve aynı zamanda yöresel lezzetleri bulabileceğiniz bir mekan. Bunun yanında Butik Resort Otel’de var. Konaklamaya çok fazla bütçe ayıranlar, bu lüks ve modern otelde kalabilirler. Ama konaklama için çok fazla bir bütçe ayırmadıysanız, o zaman daha düşük fiyattan kalabileceğiniz otellere bakmanız gerekir.