Vazelon Manastırı

Vazelon Manastırı

Vazelon Manastırı

Maçka ilçesinde olup, İl merkezine 40 kilometre kadar uzaklıkta bulunan Vazelon, hiç şüphesiz ki şehrin en görülesi mekanlarından biri. Bu heybetli ibadet mekanı hakkında çok fazla bilgi bulunmamakta. Bu durum manastırı daha bir gizemli kılıyor. Bazı kaynaklarda Sümela Manastırı’nın Vazelon Manastırı’dan elde edilen gelirle inşa edildiği söylenmektedir. Eğer bu bilginin doğruluğu varsa, Vazelon aynı zamanda en zengin ibadet mekanıdır denilebilir.

Bazı kaynaklar ise manastırın geçmişte birçok kez saldırılara maruz kaldığını yazmakta. Öyle ki M.S. 490 yılında yapılan bir saldırıda 400 kadar keşişin katledildiği bilgisi vardır.

Vazelon Manastırına Nasıl Gidilir ?

Trabzon’un Maçka ilçesi sınırlarında yer alan Vazelon Manastırı’na il merkezinden minibüslere binerek ulaşabilirsiniz. Önceleri gidiş güzergahı patika olan yollar asfaltlanarak daha kolay bir ulaşım sağlanmıştır.

Vazelon Manastırı Nerededir ?

Vazelon Manastırı Trabzon il sınırları içerisindedir. Manastır, Gümüşhane yolu üzerinde bulunan Kiremitli Köyü’nün 7 km batısında çam ormanları arasında yer almaktadır.